ACM tel. 48 330 84 11, 502 392 113

Przygotowanie do zabiegu usunięcia zaćmy


1. Przed zabiegiem Pacjent musi stawić się na dwie konsultacje okulistyczne:

  • Konsultacja pierwsza – badanie kwalifikacyjne, które ma na celu określenie rodzaju i stopnia zaawansowania zaćmy oraz wykrycie współistniejących schorzeń oczu, które mogłyby mieć wpływ na przebieg samej operacji lub procesu gojenia się oka po zabiegu. Podczas tej wizyty ustala się termin wykonania zabiegu oraz poprzedzającej go drugiej konsultacji.
  • Konsultacja druga – wykonanie pomiaru wartości soczewki, która zostanie wszczepiona do oka. Pacjent otrzymuje także receptę na krople do oczu, które ma zacząć zakraplać na 7 dni przed zabiegiem, 4 razy dziennie do oka, które ma być operowane. Jeżeli Pacjent przyjmuje leki przeciwkrzepliwe takie jak: Acenokumarol, Sintron, Syncumar, Acard, ASA, Ascalcin, Ascodan, Aspimag, Bestpirin, Calcipiryna, Cardiofil, Polocard, Aclotin, Ifapidin, Ticlid, Ticlo itp. ustala wstępnie z lekarzem na ile czasu przed zabiegiem ma je odstawić. W razie wątpliwości musi ustalić z lekarzem rodzinnym tę kwestię lub terapię zastępczą.

2. Przed planowanym zabiegiem operacyjnym Pacjent powinien udać się do lekarza na konsultację, która pozwoli stwierdzić brak przeciwwskazań do wykonania zabiegu w znieczuleniu miejscowym.

3. Pacjent powinien zapewnić sobie opiekę oraz środek transportu, pamiętając, że bezpośrednio po zabiegu nie można prowadzić pojazdów mechanicznych.

4. Dzień przed operacją Pacjent powinien starannie umyć całe ciało, twarz oraz włosy. Nie wolno stosować żadnych kremów na noc.

5. W dniu operacji:

  • należy umyć twarz wodą i mydłem, nie wolno stosować kremów, tuszu do rzęs, fluidu ani żadnych innych kosmetyków,
  • Pacjenci operowani w znieczuleniu miejscowym nie muszą być na czczo, należy zjeść lekki posiłek na 1-4 godzin przed planowanym zabiegiem,
  • jeżeli Pacjent choruje na nadciśnienie i/lub cukrzycę albo inne przewlekłe choroby i bierze na stałe leki to w dniu operacji zażywa je tak jak zwykle i zabiera je ze sobą ( z wyjątkiem w/w leków przeciwkrzepliwych),
  • należy założyć wygodne ubranie łatwe do przebrania się przed zabiegiem.

6. Dokumenty wymagane do zabiegu:

  • dowód osobisty,
  • zaświadczenie od lekarza (pierwszego kontaktu, internisty lub specjalisty), że u Pacjenta nie stwierdzono przeciwwskazań do zabiegu w znieczuleniu miejscowym,
  • zaświadczenie o szczepieniu przeciwko żółtaczce, jeżeli było wykonywane (zalecamy szczepienie, ale nie wymagamy),
  • wypełnione i podpisane otrzymane wcześniej dokumenty: oświadczenie – zgoda na zabieg, ankieta przedoperacyjna.

Sam zabieg operacyjny trwa kilkanaście minut, po 1-2 godzinnym pobycie na sali pooperacyjnej pacjent wychodzi do domu z opatrunkiem na operowanym oku. Następnego dnia odbywa się pierwsza kontrola pooperacyjna, a na drugą kontrolę zapraszamy po 7-10 dni od zabiegu.

Zmiana rozmiaru czcionki
Kontrast